Archimedes, Nagroda Nobla i milion dolarów

czwartek, Wrzesień 20, 2018 - Od 12:00 do 12:45
Prowadzący:
Krzysztof Ciesielski

Imię Archimedesa kojarzy nam się przede wszystkim z fizyką, tymczasem był on przede wszystkim matematykiem, co więcej - za swoje najważniejsze osiągnięcia uważał pewne dokonania związane z liczbą pi. Powszechnie znana jest historia o tym, jak to Archimedes biegał goły po Syrakuzach i krzyczał "Eureka" - czy tak było naprawdę? Które opowieści o Archimedesie są bajkami, a które są prawdziwe? Czego w matematyce dokonał Archimedes? I jaki jest jego związek z tym, że za osiągnięcia w matematyce co prawda nie przyznaje się Nagrody Nobla, ale jednak istnieje pewne wyróżnienie, które dla matematyków ma taką samą rangę, jak dla fizyków Nagroda Nobla... O tym wyróżnieniu też będzie na wykładzie mowa.

Sala:
Ilość miejsc:
Grupa docelowa:
Forma zajęć:

Uczestnictwo w zajęciach na ogół wymaga rejestracji. Jeśli rejestracja nie jest konieczna, jest to zawarte w opisie zajęć. Aby zapisać się na zajęcia musisz się zalogować. Jeśli nie masz jeszcze konta w serwisie, możesz je założyć tu. Przeczytaj instrukcję i zasady zapisów.