Szkoła podstawowa, klasa 1 – 3

(Nie)codzienne pokazy fizyczne

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami do wzięcia udziału w pokazach fizycznych organizowanych w ramach cyklicznego wydarzenia „Piątek z MaFiIą”. Wydarzenie odbędzie się 22 listopada 2019 na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS. Tego dnia uczniowie będą mogli z bliska przyjrzeć się zarówno codziennym acz zaskakującym zjawiskom fizycznym, jak i eksperymentom, które niełatwo wykonać w domu.

Zajęcia przeznaczone są dla 5 grup/klas.

Wyrzuć sobie szóstkę z matmy

Zapraszamy na zajęcia warsztatowe, w trakcie których uczestnicy zapoznają się z różnymi rodzajami kostek do gry – nie tylko sześciennymi. Zaprezentujemy też kostki elektroniczne i programy komputerowe imitujące rzut kostką. Zaproponujemy uczestnikom kilka zabaw z użyciem kostek, które nie tylko relaksują, ale mogą w przyjemny sposób pomóc w nauce matematyki. Zajęcia przeznaczone są dla jednej klasy/grupy.

Czy w naszym języku ukryty jest szyfr?

W naszym języku istnieje wiele reguł dotyczących słów, zdań, mówienia, czy pisania.Wśród nich np. zasady ortograficzne, gramatyczne, poprawnej wymowy, a także - bardzo ważne - zasady logiczne, których łamanie pokazuje nasze błędy w myśleniu. Na zajęciach, dzięki opowieści o rodzinie Logicznych: tacie – Koniunkcji, mamie – Alternatywie oraz ich córce – Negacji, dzieci poznają wybrane zagadnienia z klasycznego rachunku zdań. Będą trenować logiczne myślenie tworząc i odczytując zdania logiczne.