Szkoła podstawowa, klasa 4 – 6

(Nie)codzienne pokazy fizyczne

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych wraz z nauczycielami do wzięcia udziału w pokazach fizycznych organizowanych w ramach cyklicznego wydarzenia „Piątek z MaFiIą”. Wydarzenie odbędzie się 22 listopada 2019 na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS. Tego dnia uczniowie będą mogli z bliska przyjrzeć się zarówno codziennym acz zaskakującym zjawiskom fizycznym, jak i eksperymentom, które niełatwo wykonać w domu.

Zajęcia przeznaczone są dla 5 grup/klas.

Wyrzuć sobie szóstkę z matmy

Zapraszamy na zajęcia warsztatowe, w trakcie których uczestnicy zapoznają się z różnymi rodzajami kostek do gry – nie tylko sześciennymi. Zaprezentujemy też kostki elektroniczne i programy komputerowe imitujące rzut kostką. Zaproponujemy uczestnikom kilka zabaw z użyciem kostek, które nie tylko relaksują, ale mogą w przyjemny sposób pomóc w nauce matematyki. Zajęcia przeznaczone są dla jednej klasy/grupy.

Czy nasze oczy mogą nas oszukiwać?

U człowieka z całej gamy dostępnych zmysłów to właśnie wzrok odgrywa największą rolę. Dzięki niemu otrzymujemy najwięcej informacji o tym, co się dziej wokół nas. Ale czy nasze oczy zawsze poprawnie odczytują otaczającą nas rzeczywistość? Czy zmysł wzroku może spłatać nam figla? Na zajęciach zostanie poruszony temat złudzeń optycznych. Uczniowie sprawdzą, jakie czynniki mogą wpływać na postrzeganie danej rzeczy. Podczas pracy w grupach, na kartach pracy stworzą różne złudzenia optyczne, poznając w ten sposób mechanizmy ich powstawania.